Roman Horký

O Romanovi a jeho kytarové dílně

Roman Horký je uznávaný kytarista, skladatel, textař, aranžér, producent a zpěvák s nezaměnitelným hlasem.

Je zakládající člen a frontman skupiny Kamelot, jejíž písně jsou v této dílně.

Roman Horký je uznávaný kytarista, skladatel, textař, aranžér, producent a zpěvák s nezaměnitelným hlasem. Je zakládající člen a frontman skupiny Kamelot.

V roce 2018 uvedl ojedinělý a velkolepý projekt, který nemá v naší republice obdoby - „Kytarová dílna Romana Horkého“, ve kterém nechává nahlédnout "pod pokličku" svého umění.

Roman tak umožňuje současným kytaristům zdokonalit ovládání tohoto populárního hudebního nástroje a ještě lépe - inspirovat další lidi ke hře na kytaru a rozšířit tak, v dnešní přetechnizované době, lásku k umění.

Nástroje:

  • Gibson 1943
  • Taylor 114ce
  • Godin 5th Anenue SG
  • Yamaha Compass CPX 15 H
  • Yamaha AES 1500
  • Struny D´Addario 0.13
  • Trsátko Django Reinhardt

Perlička: je čestným občanem města Brna.

Napsali o Kytarové dílně

Hodnotím, že Roman Horký dal možnost nahlédnout do své „kytarové kuchyně“, což není běžné. Je to dobrý nápad, jak předat svoje životní zkušenosti všem těm, kteří chtějí hrát na kytaru skladby z repertoáru kapely Kamelot. Mají názorně možnost vidět, jak zahrát akordy, naučit se text a frázovat. A toto Roman Horký velmi názorně ve své kytarové škole předvádí. Aby se skladba dala prezentovat i po stránce pocitové, je dobré znát, proč a jak skladby vznikaly. Roman Horký ovládá svůj hudební nástroj, skládá hudbu i texty, což na něm obdivuji. Zpívá tak, jak to cítí. Jeho skladby mají harmonii, jsou melodické. Tímto vznikla příležitost pro nejen začínající muzikanty, jak šířit jeho skladby. Romane, gratuluji!
Laďa Kerndl
Roman Horký je člověk, muzikant a kamarád, kterého si vážím za jeho neuvěřitelnou pracovitost, které samozřejmě předchází především talent a cit pro melodii co by skladatel, což je vidět i na zajímavém hudebním projektu který jsem měl možnost shlédnout. Pokud bych měl něco vyzdvihnout u Romana, tak především nebojácnost využívat i složitější harmonické a akordové postupy, což je někdy složité a občas nemusí běžnému posluchači ladit do ucha, ale on si s tím dokáže bez ztráty kytičky poradit ku prospěchu věci. Co se týká jeho pěveckého a celkového projevu, tak jsem několikrát řekl do médií, že bych mu ze srdce přál alespoň jednou získat zlatého českého slavíka. S úctou Dalibor Janda
Dalibor Janda
Kdeže by se mi v útlém mládí, kdy jsem lovila akordy mých oblíbených písniček ze starého kotoučového magnetofonu B4, snilo o tom, že bude jednou možné učit se je takovýmto způsobem. Je super, že se Roman takto věnuje svým fanouškům...
Věra Martinová
Jsou písně, které Vás provázejí celý život. A většinou, pokud chcete nahlédnout někam pod “pokličku” a Vámi milovanou píseň se naučit, máte jen možnost si ji samostatně předělat do svých akordů. Roman a já pocházíme ze stejného kraje a naše velké přátelství již překonalo více než dvě desetiletí. Jeho písně ovlivnily i můj život a tento unikátní projekt je ozdobou pro naše duše, kdy se můžete vydat na cestu písniček, jež nás mnohé zasáhly a ještě se navíc podívat právě pod již zmíněnou pokličku akordů a postupů Romana Horkého, které jsou pro svůj nenapodobitelný styl tak jedinečné. Ať se nám Kytarová dílna Romana Horkého líbí a vryje do paměti. Je totiž výjimečná.
Petr Bende
Naučit se hrát na kytaru, může být pěkně dlouhá a pracná cesta. Ale ne každý se chce stát hudebníkem, který hraje vážné skladby starých, či nových, mistrů. Myslím, že většina lidí se chce doprovodit na nástroj při zpěvu. A pak je ta cesta, kterou zde Roman nabízí, více než schůdná. Dozvíte se něco o akordech a jejich obratech, tempech a harmonii. Ale hlavně máte možnost okoukat různé muzikantské finesy přímo z rukou hráče. To, že to všechno Roman předvádí právě na svých písních, je jenom dobře. Myslím, že tahle audiovizuální školička, je dobrý nápad.
Jaroslav Samson Lenk
Takže jdeme na to. Romane, ty bombarďáku, to je výborný. Nejen nápad, ale hlavně provedení. Vezmu to po jednotlivých částech. 1. část: je bezvadný, že interpret, který se rozhodne naučit se tuto píseň, ví o čem je ta píseň a jak by k ní měl přistupovat a jak s ní zacházet. 2. část: ta je senzační a interpret ví, jak by píseň měla znít. Samozřejmě tvůj projev je originální. Roman Horký je jenom jeden. Ale nabízíš cestu a to je výborný. Pak už bude jen na interpretovi, jak si to " naroubuje " na sebe. 3. část: ta je technická a je úžasně přehledná. Akordy jsou provedeny přehledně a jejich doplňující grafika je bezvadný nápad. Takže sečteno a podtrženo, mě se to líbí moc. A až se ji naučím, tak si ji s tebou zazpívám. A taky zahraji.
Zdeněk Junák
Skvělý Romanův počin!!! Konečně se všechny kultovní písničky Kamelotu naučíme hrát, tak jak byly napsány. Kéž by bylo tohle dílko inspirací pro další Romanovi kolegy, jednak by se obec kytarových kamarádů dozvěděla, a hlavně by to u ohňů, řek a vůbec mezi kamarády znělo o něco velebněji a hlavně, tak jak má. Romane moc díky, mám po večerech co dělat...
Aleš Háma
Romane, všichni Tě budou velebit, jaká je to záslužná věc, pomáhat začínajícím, mladým a neklidným muzikantům. To, že jim ukazuješ, jak se „to“ a „co“ hraje, ve skutečnosti jim dáváš i kousek sebe, svoji osobnost a dovednost, která přišla po dlouhé řadě Tvých muzikantských let, které jsi trpělivě odehrál. Věřím, že Tví žáci se Ti odmění tím, že sami přidají ještě něco navíc a posunou náš svět muziky o kousek dál k radosti nové generaci muzikantů, co přijdou po nich. A mám rád lidi, co dělají něco pro druhé.
Pavel Žalman Lohonka
Romanova škola hry na kytaru na DVD je senzační a originální nápad. Určitě nadchne, namotivuje a vyškolí spoustu malých i velkých nadšenců hry na kytaru. Myslím, že tomuto počinu propadne i můj mladší syn. Škoda jen, že za mých dětských let, kdy jsem se jako samouk učila hrát právě i já na kytaru, takovéto profesionální pomůcky ještě nebyly. Už se těším, až si díky tomuto DVD opráším své zaváté dovednosti.
Ilona Csáková
Nepoznám človeka , ktorý by netúžil na tomto svete niečo po sebe zanechať. No úprimne, nie každého dielko je hodné uchovania...…. U Romana a jeho Kamelotu je to ale iné… Aj keby poslucháč, čitateľ neveril tejto minirecenzii, nevadí. Kamelot, je už preverený časom. A čas, sa nepodarilo “obohrať” zatiaľ nikomu….. Romanovi gratulujem a ďakujem za jeho piesne. Nie piesne , svedectvá…..navyše alchýmiu, ktorú my muzikanti prezrádzame neradi, ibažeby by sme dospeli do štádia “ niečo po sebe zanechať”. milujem nekompromisnosť života, ktorý Roman zhmotnil vo vete "Vítr co letí někam dál” … apropos, dik za gitaro mandolínu s úctou Igor
Igor Timko
„To je to horký! Je to dobrej počin a Romanova muzika se mi líbí“.
David Koller
Krásně, přirozeně, přehledně, logicky a civilně! Složit krásnou píseň není vůbec jednoduchá věc a taky napsat text tak, aby to drželo pohromadě! Roman to umí skvěle! Včetně vtipných kytarových obratů a průtahů! Spousta muzikantů si z něj může vzít příklad, ale Roman je jen jeden!
Roman Dragoun
Pro mě je Roman Horký bombarďák rokenrolu, se kterým ostatně ve svém mládí začínal, a jeho základy má jistojistě stále ve svém srdci. Svojí neutuchající energií a nápady po celou dobu jeho hudební kariéry mě osobně zaujal. Možná, že je Roman i moje druhé já. Jdeme stejnou cestou!
Olda Říha (Katapult)
Roman je synem mého dávného trampského současníka a stal se i mým kamarádem. Jako dlouholetý šerif Ztracenky a zakladatel skupiny K.T.O. si velice cením všech jeho kamarádských činů, které pro nás Roman řadu let koná. Je výborným kytaristou a na chvilky, kdy si mimo jeviště spolu zahrajeme, vzpomínám s hřejivým pocitem, jaký dobrá muzika přináší. Tento způsob, který Roman pro výuku hry na kytaru zvolil, je dokonalým receptem toho nejnázornějšího postupu, jak se něco naučit! Vím, o čem mluvím, protože mám plnou skříň různých učebnic a příruček „Jak se snadno naučit na kytaru“, což ani zdaleka neodpovídá skutečnosti! Závidím nynějším současníkům, kteří chtějí kytaru ovládat, že mají možnost zvolit právě tuto nabízenou školu. To není ztráta času, protože to vlastně máte stále po ruce a máte-li zrovna volnou chvilku učíte se. Jděte do toho!
Franta Hacker (K. T. O.)
Když jsem začínala zpívat, nebylo jednoduché najít originály písní, které se mi líbily. V dnešní době si je můžete „pozvat domů“ jedním kliknutím. Je to skvělý nápad, Romane! Kamelot jsem vždycky milovala a jako autor písní jsi jeden z mých vzorů. Umíš totiž probudit emoce, a to je vzácný dar. Co Čech, to muzikant! Když tě vidím ve svém kompu, mám chuť si vzít kytaru do ruky a tu píseň se od tebe naučit a pak si ji s tebou zahrát. Takových nás bude mnoho.
Pavlína Jíšová
Měl jsem tu čest zpívat na koncertech Romana Horkého a Kamelotu. Vždy to pro mě byl obrovský muzikantský zážitek. Jsem rád, že se Roman o své nádherné písničky podělí i s ostatními a nechá jim nahlédnout přímo do jeho hráčské a skladatelské kuchyně.
Bohouš Josef
Projekt moc pěkný, prospěšný, hodně mladým lidem najde nenásilným způsobem cestu k muzice. Držím palce!
Ivan Mládek
Vzhledem k tomu, že se s Romanem známe z brněnského prostředí, jsem srozuměn s jeho cítěním. Obdivuji jeho hudební a textové schopnosti. Jeho kytarový styl mi připomíná Shadows. Cítím v něm 60. léta. Má úžasné texty, které jdou ruku v ruce s melodiemi a sóly. Okouzluje mne jeho přímočará hra na kytaru. Bylo mi ctí s ním hrát a totéž přeji jeho žákům a dalším generacím, které se budou učit jeho čisté hře. Tito obdivovatelé, díky jeho Kytarové dílně, snáze proniknout do krás poetiky, brilantním prstokladům a nevšedním rytmům... Tak jako on nikdo nehraje.
Milan Kašuba
Zachraňte koně, byla jedna z prvních písniček, který jsem se pokoušel hrát, Nadchlo mě to, pár strun, dobrejch slov a jak to dokáže bejt silný. Jelikož jsem vyučený truhlář, tak vím, že dobrá dílna je základ. Proto Romanův nápad vítám a doufám, že přivede hromadu lidí ke kytarám, protože věřím, že kytara dokáže změnit svět k lepšímu
Vašek Bláha (Divokej Bill)
Kdo jednou chytil do ruky kytaru a začalo mu znít pár jednoduchých akordů, tak většinou si tento úžasný nastroj zamiluje. Zahrát si jen tak pár písní pro sebe nebo pro přátelé, to je paráda. Ale je par jedinců, a ty Romane jsi toho jasným důkazem, kteří hraní -jen tak- povýšili na hraní mistrovské. Proto jsem rád, že jsi dostal další geniální nápad, naučit nás ostatní hrát trosku lip. Díky za to. Kamarád Standa Hložek
Standa Hložek