Ohlasy
na kytarovou dílnu Romana Horkého

Videa členů kytarové dílny

 Josef Hrdina a Josef Vachuda, nám zaslali svá videa, kde používají hru spolu s naší doprovodnou nahrávkou (rytmická kytara a basa), kteoru pro vás máme u každé lekce a písně. Děkujeme vám za krásné reference!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

"Učení z kytarové dílny je pro nás další posun k umění, co nám dodává Romanův um. Tímto jeho písně neupadnou v zapomnění. Dělá nám velkou radost hrát jeho písně. Rozvíjíme se nejen technicky ale i psychicky. Díky ..."
- Josef Hrdina

"Od svých prvních vandrů, kdy jsem narazil na písničky Kamelotu, jsem jim total propadl! Poprvé jsem je viděl na Zahradě, ještě ve Strážnici a s Bůčkem. Tenkrát se všechny písničky učily u ohňů a ve vlacích a co kdo odkoukal a přes šest lidí se to předávalo dál. Co bych tenkrát dal za takovouhle kytarovou dilnu!! Takže si dnes plním kytarové sny z mládí a za to Vám kucí patří obrovskej a mohutnej dík!!!!
- Josef Vachuda

Ohlasy z řad známých umělců

Kytarových dílen už jsem viděl dost, ale ta horká Romanova je opravdu dobrá. Pragmaticky rozděleno vždy do jednotlivých částí, kdy se člověk dozví i ten příběh vzniku písně, což má velkou motivační cenu. A pak ta praktická část je výborně udělaná, protože Roman je opravdu skvělý kytarista. A coby bývalý učitel musím říci, že má i učitelské vlohy a umí „látku“ – tu svou píseň – přehledně vysvětlit. A není nad to naučit své fanoušky, jak se ta píseň hraje správně. Kolikrát se mi v životě stalo, že někde někdo hraje píseň, která je mi ale hodně povědomá, až zjistím: Jé, to je moje píseň, hergot, ten si to ale předělal a upravil podle svého. Jenže to musí být člověk pilný a pečlivý, aby to ty hráče správně naučil, a to se Romanovi fakt daří.

Tomu se pak nestane ta historka, kterou jsem slyšel od Kapitána Kida (ale ona se vypráví i o Tonym Linhartovi a někdo tvrdí, že to byl Miki Ryvola). Říkal nám Kid: To jedu vlakem do Ústí nad Labem a ve vedlejší čtyřce hrajou kluci trempi na kytaru. A najednou začnou moji píseň. Tak si říkám, to akorát stihnou, než vystupuju, to si rád poslechnu. A hned v první sloce, pác ho, místo Emoll zahrál Amoll. Zakroutilo mi to ušima, ale říkám si: To to jen chlapec spletl. A v druhé sloce, au, zase Amoll. On to fakt hraje špatně. Vlak už zpomaluje, tak se zvedám, že budu vystupovat, a třetí sloka, bim, no jasně, zase blbě. Tak procházím kolem nich a jen řeknu: Kluci, krásný, ale jak tam hraješ to Amoll, tam patří Emoll. A kluci se smějou: Ále dědo, co vy víte?
Slávek Janoušek
„To je to horký! Je to dobrej počin a Romanova muzika se mi líbí“.
David Koller
Projekt moc pěkný, prospěšný, hodně mladým lidem najde nenásilným způsobem cestu k muzice. Držím palce!
Ivan Mládek
Hodnotím, že Roman Horký dal možnost nahlédnout do své „kytarové kuchyně“, což není běžné. Je to dobrý nápad, jak předat svoje životní zkušenosti všem těm, kteří chtějí hrát na kytaru skladby z repertoáru kapely Kamelot. Mají názorně možnost vidět, jak zahrát akordy, naučit se text a frázovat. A toto Roman Horký velmi názorně ve své kytarové škole předvádí. Aby se skladba dala prezentovat i po stránce pocitové, je dobré znát, proč a jak skladby vznikaly. Roman Horký ovládá svůj hudební nástroj, skládá hudbu i texty, což na něm obdivuji. Zpívá tak, jak to cítí. Jeho skladby mají harmonii, jsou melodické. Tímto vznikla příležitost pro nejen začínající muzikanty, jak šířit jeho skladby. Romane, gratuluji!
Laďa Kerndl
Roman Horký je člověk, muzikant a kamarád, kterého si vážím za jeho neuvěřitelnou pracovitost, které samozřejmě předchází především talent a cit pro melodii co by skladatel, což je vidět i na zajímavém hudebním projektu který jsem měl možnost shlédnout. Pokud bych měl něco vyzdvihnout u Romana, tak především nebojácnost využívat i složitější harmonické a akordové postupy, což je někdy složité a občas nemusí běžnému posluchači ladit do ucha, ale on si s tím dokáže bez ztráty kytičky poradit ku prospěchu věci. Co se týká jeho pěveckého a celkového projevu, tak jsem několikrát řekl do médií, že bych mu ze srdce přál alespoň jednou získat zlatého českého slavíka. S úctou Dalibor Janda
Dalibor Janda
Jsou písně, které Vás provázejí celý život. A většinou, pokud chcete nahlédnout někam pod “pokličku” a Vámi milovanou píseň se naučit, máte jen možnost si ji samostatně předělat do svých akordů. Roman a já pocházíme ze stejného kraje a naše velké přátelství již překonalo více než dvě desetiletí. Jeho písně ovlivnily i můj život a tento unikátní projekt je ozdobou pro naše duše, kdy se můžete vydat na cestu písniček, jež nás mnohé zasáhly a ještě se navíc podívat právě pod již zmíněnou pokličku akordů a postupů Romana Horkého, které jsou pro svůj nenapodobitelný styl tak jedinečné. Ať se nám Kytarová dílna Romana Horkého líbí a vryje do paměti. Je totiž výjimečná.
Petr Bende
Naučit se hrát na kytaru, může být pěkně dlouhá a pracná cesta. Ale ne každý se chce stát hudebníkem, který hraje vážné skladby starých, či nových, mistrů. Myslím, že většina lidí se chce doprovodit na nástroj při zpěvu. A pak je ta cesta, kterou zde Roman nabízí, více než schůdná. Dozvíte se něco o akordech a jejich obratech, tempech a harmonii. Ale hlavně máte možnost okoukat různé muzikantské finesy přímo z rukou hráče. To, že to všechno Roman předvádí právě na svých písních, je jenom dobře. Myslím, že tahle audiovizuální školička, je dobrý nápad.
Jaroslav Samson Lenk
Takže jdeme na to. Romane, ty bombarďáku, to je výborný. Nejen nápad, ale hlavně provedení. Vezmu to po jednotlivých částech. 1. část: je bezvadný, že interpret, který se rozhodne naučit se tuto píseň, ví o čem je ta píseň a jak by k ní měl přistupovat a jak s ní zacházet. 2. část: ta je senzační a interpret ví, jak by píseň měla znít. Samozřejmě tvůj projev je originální. Roman Horký je jenom jeden. Ale nabízíš cestu a to je výborný. Pak už bude jen na interpretovi, jak si to " naroubuje " na sebe. 3. část: ta je technická a je úžasně přehledná. Akordy jsou provedeny přehledně a jejich doplňující grafika je bezvadný nápad. Takže sečteno a podtrženo, mě se to líbí moc. A až se ji naučím, tak si ji s tebou zazpívám. A taky zahraji.
Zdeněk Junák
Romane, všichni Tě budou velebit, jaká je to záslužná věc, pomáhat začínajícím, mladým a neklidným muzikantům. To, že jim ukazuješ, jak se „to“ a „co“ hraje, ve skutečnosti jim dáváš i kousek sebe, svoji osobnost a dovednost, která přišla po dlouhé řadě Tvých muzikantských let, které jsi trpělivě odehrál. Věřím, že Tví žáci se Ti odmění tím, že sami přidají ještě něco navíc a posunou náš svět muziky o kousek dál k radosti nové generaci muzikantů, co přijdou po nich. A mám rád lidi, co dělají něco pro druhé.
Pavel Žalman Lohonka
Romanova škola hry na kytaru je senzační a originální nápad. Určitě nadchne, namotivuje a vyškolí spoustu malých i velkých nadšenců hry na kytaru. Myslím, že tomuto počinu propadne i můj mladší syn. Škoda jen, že za mých dětských let, kdy jsem se jako samouk učila hrát právě i já na kytaru, takovéto profesionální pomůcky ještě nebyly. Už se těším, až si opráším své zaváté dovednosti.
Ilona Csáková
Skvělý Romanův počin!!! Konečně se všechny kultovní písničky Kamelotu naučíme hrát, tak jak byly napsány. Kéž by bylo tohle dílko inspirací pro další Romanovi kolegy, jednak by se obec kytarových kamarádů dozvěděla, a hlavně by to u ohňů, řek a vůbec mezi kamarády znělo o něco velebněji a hlavně, tak jak má. Romane moc díky, mám po večerech co dělat...
Aleš Háma
Nepoznám človeka , ktorý by netúžil na tomto svete niečo po sebe zanechať. No úprimne, nie každého dielko je hodné uchovania...…. U Romana a jeho Kamelotu je to ale iné… Aj keby poslucháč, čitateľ neveril tejto minirecenzii, nevadí. Kamelot, je už preverený časom. A čas, sa nepodarilo “obohrať” zatiaľ nikomu….. Romanovi gratulujem a ďakujem za jeho piesne. Nie piesne , svedectvá…..navyše alchýmiu, ktorú my muzikanti prezrádzame neradi, ibažeby by sme dospeli do štádia “ niečo po sebe zanechať”. milujem nekompromisnosť života, ktorý Roman zhmotnil vo vete "Vítr co letí někam dál” … apropos, dik za gitaro mandolínu s úctou Igor
Igor Timko
Krásně, přirozeně, přehledně, logicky a civilně! Složit krásnou píseň není vůbec jednoduchá věc a taky napsat text tak, aby to drželo pohromadě! Roman to umí skvěle! Včetně vtipných kytarových obratů a průtahů! Spousta muzikantů si z něj může vzít příklad, ale Roman je jen jeden!
Roman Dragoun
Pro mě je Roman Horký bombarďák rokenrolu, se kterým ostatně ve svém mládí začínal, a jeho základy má jistojistě stále ve svém srdci. Svojí neutuchající energií a nápady po celou dobu jeho hudební kariéry mě osobně zaujal. Možná, že je Roman i moje druhé já. Jdeme stejnou cestou!
Olda Říha (Katapult)
Když jsem začínala zpívat, nebylo jednoduché najít originály písní, které se mi líbily. V dnešní době si je můžete „pozvat domů“ jedním kliknutím. Je to skvělý nápad, Romane! Kamelot jsem vždycky milovala a jako autor písní jsi jeden z mých vzorů. Umíš totiž probudit emoce, a to je vzácný dar. Co Čech, to muzikant! Když tě vidím ve svém kompu, mám chuť si vzít kytaru do ruky a tu píseň se od tebe naučit a pak si ji s tebou zahrát. Takových nás bude mnoho.
Pavlína Jíšová
Kdo jednou chytil do ruky kytaru a začalo mu znít pár jednoduchých akordů, tak většinou si tento úžasný nastroj zamiluje. Zahrát si jen tak pár písní pro sebe nebo pro přátelé, to je paráda. Ale je par jedinců, a ty Romane jsi toho jasným důkazem, kteří hraní -jen tak- povýšili na hraní mistrovské. Proto jsem rád, že jsi dostal další geniální nápad, naučit nás ostatní hrát trosku lip. Díky za to. Kamarád Standa Hložek
Standa Hložek
Zachraňte koně, byla jedna z prvních písniček, který jsem se pokoušel hrát, Nadchlo mě to, pár strun, dobrejch slov a jak to dokáže bejt silný. Jelikož jsem vyučený truhlář, tak vím, že dobrá dílna je základ. Proto Romanův nápad vítám a doufám, že přivede hromadu lidí ke kytarám, protože věřím, že kytara dokáže změnit svět k lepšímu
Vašek Bláha (Divokej Bill)
Měl jsem tu čest zpívat na koncertech Romana Horkého a Kamelotu. Vždy to pro mě byl obrovský muzikantský zážitek. Jsem rád, že se Roman o své nádherné písničky podělí i s ostatními a nechá jim nahlédnout přímo do jeho hráčské a skladatelské kuchyně.
Bohouš Josef
Kdeže by se mi v útlém mládí, kdy jsem lovila akordy mých oblíbených písniček ze starého kotoučového magnetofonu B4, snilo o tom, že bude jednou možné učit se je takovýmto způsobem. Je super, že se Roman takto věnuje svým fanouškům...
Věra Martinová
Roman je synem mého dávného trampského současníka a stal se i mým kamarádem. Jako dlouholetý šerif Ztracenky a zakladatel skupiny K.T.O. si velice cením všech jeho kamarádských činů, které pro nás Roman řadu let koná. Je výborným kytaristou a na chvilky, kdy si mimo jeviště spolu zahrajeme, vzpomínám s hřejivým pocitem, jaký dobrá muzika přináší. Tento způsob, který Roman pro výuku hry na kytaru zvolil, je dokonalým receptem toho nejnázornějšího postupu, jak se něco naučit! Vím, o čem mluvím, protože mám plnou skříň různých učebnic a příruček „Jak se snadno naučit na kytaru“, což ani zdaleka neodpovídá skutečnosti! Závidím nynějším současníkům, kteří chtějí kytaru ovládat, že mají možnost zvolit právě tuto nabízenou školu. To není ztráta času, protože to vlastně máte stále po ruce a máte-li zrovna volnou chvilku učíte se. Jděte do toho!
Franta Hacker (K. T. O.)
Vzhledem k tomu, že se s Romanem známe z brněnského prostředí, jsem srozuměn s jeho cítěním. Obdivuji jeho hudební a textové schopnosti. Jeho kytarový styl mi připomíná Shadows. Cítím v něm 60. léta. Má úžasné texty, které jdou ruku v ruce s melodiemi a sóly. Okouzluje mne jeho přímočará hra na kytaru. Bylo mi ctí s ním hrát a totéž přeji jeho žákům a dalším generacím, které se budou učit jeho čisté hře. Tito obdivovatelé, díky jeho Kytarové dílně, snáze proniknout do krás poetiky, brilantním prstokladům a nevšedním rytmům... Tak jako on nikdo nehraje.
Milan Kašuba
Romana znám dlouho a vážím si našeho přátelství a vzájemného respektu. Za ta léta úspěšného "tažení" Kamelotu si vypracoval svůj osobitý styl, který se snaží spousta kytaristů se střídavými úspěchy napodobit. Je moc dobře, že je ochoten se s nimi o své umění podělit...
Míša Leicht, COP

Ohlasy fanoušků kytarové dílny

Ahoj Romane, moc děkuji, za možnost vyzkoušet si tvou kytarovou dílnu. Musím říct, že je naprosto úžasná, písničky se podle ní skvěle učí. Nedá se jí vůbec nic vytknout, lepší už by byla jen možnost zahrát si s tebou osobně, na což se moc těším. Třeba se mi to v budoucnu poštěstí. Děkuji ti za skvělý dárek v této smutné době a doufám, že se zase brzy všichni uvidíme. Krásný pozdrav ze severu naší krásné země Petr
Petr
Lidičky, jde o školu jednoho z nej kytaristů u nás. Otevře kytarové možnosti, ukáže neskutečnej přehled na hmatníku a nejde jen o písne Kamelotu... začnete ty Romanovo fígle používat i jinde... to je ta paráda, když se podělí mistr o to, co z něj delá mistra...
Josef Vatucha
Kytarová dílna je super věc a nápad pro nás co už nás nebaví hrát jen (obyčejné akordy) ale zahrát pořádný beglajt a vyhrávku. Roman nám ukázal jak na to a to je super věc. Díky z to a ať se daří
zdraví Ústí nad Labem...
Fantastický počin pane Horký.. To tvoje poselství dobra je slyšet z každého alba Kamelotu. Děkuji za tvojí otevřenost, dobrou vůli a ochotu, podělit se o vlastní dovednost a umění,které se dnes už hledá těžko.
S úctou Juraj
Jen chci moc a moc poděkovat za dílnu moc a moc mi pomáhá. I když jsem nic sám nevymyslel, budu brzo hrát výborně a hlavně se pořád zdokonalovat (je to nekončící příběh) a budu moc použít v naší srdcovce malé country kapele. Život je hned krásnější díky a pokračujte - Prosím!!!!
Honza z Budějic
Super nápad s dílnou. Věřím že si najde hodně zájemců co si chtějí zahrát písničky od Kamelotu. Díky za to a držím pěsti do dalších muzikantských let.
Dan
Ahoj roman som šťastny ze ti tu mozem napisat som zo slovenska a od mojich 10 rokov ma tvoja hudba a texty sprevadzaju mojim zivotom a dost ma to ovplivnilo si super neexistuje slovo ktorym by som opisal ako moc dakujeme
Děkuji Romane za tve písně, které si vždy velice rád zahraji spolu s kamarády. Tvá kytarová dílna je úžasná a je to pro mě velká výzva naučit se něco nového, i když si občas říkám, že jsi pěkný cvok a to jen v tom nejlepším slova smyslu. Díky obdivuji tě.
Ahoj Roman, naozaj si cením všetku tvoju prácu a som veľmi rád , že vďaka tebe a Kamelot-u môžem vždy uspokojiť svoju dušu už od detstva. Veľká vďaka za tento projekt.Prajem Vám všetkým krásny život plny radosti.
Frederik
Písně, které mě provázejí životem a které rád hraji - ať už jen tak pro sebe nebo u ohýnku kamarádům
Písně, které znám jsou poctivé, dokázal bych si představit některé z nich v úplně jiném aranžmá, kytarový doprovodný styl je mezi českými a moravskými písničkáři jedinečný svou bohatostí, veliký respekt mám ke kytarové dílně, jak je dobře udělaná.
petrv
Zdar Romane, musím ti poděkovat za kytarové dílny a nejen za ně. Hlavně za úžasný plný texty a hudbu. Poslouchám a hraju tvoje písničky už od roku 1990. Měj se fajn.
Jura Pavelka, Přibyslav
To je prostě bombarďák a sympaťák ... a kytarovej mág a skladatel .... pro mě vzor od dávných let.Jeho texty jsou prostě fakt nejlepší. Za mě 10 hvězd.
Ahoj Romane, kytarová dílna je moc fajn. Při všech těch starých písničkách si vždy vzpomenu na dobu, kdy jsi řádil s Petrem, Dědečkem a Bůčkem. Doufám,že do některého dílu zařadíš i písničku Nashville. Držím palce a ať Ti to hobluje, stejně jako za mlada.
Díky moc Romane za tuhle nádhernou kytarovou muziku. Dvě DVD k prvnímu dílu jsem si koupil na Brníčku u Zábřeha, kde jste koncertovali...
Petr
Ahoj celému týmu kytarové dílny (nechci, aby si Roman užíval slávu sám). Musím smeknout, tolik práce co je za tím... máte můj obdiv. Jdu do toho nejen proto, že se chci posunout, ale také proto, že chci podpořit, respektive ocenit Vaší práci...
Jirka K.
Výborný nápad! Konečně nebudu muset na koncertech zírat na ruce a stejně si to pak nepamatuji 🙂
Jindřich
Ahoj Romane, v dnešní uspěchané době mi připadá, že lidé přestávají umět žít a radovat se z drobností a podstaty života. Nechápou co je v životě důležité a zaměňují to za mamon spojený se sobectvím. Tvoje písně a Tvá tvorba jsou velmi důležité, inspirativní a možná ani sám netušíš, jak moc. Alespoň takhle to já cítím. Pan Foglar toho dal generacím mnoho a Ty na něj navazuješ. Kytarová dílna je bezva nápad a další inspirace pro mladé lidi co chápou podstatu věcí a umí číst mezi řádky. Když si vezmu kytaru, je svět vždy o něco lepší a barevnější. Moc Ti děkuji za tento projekt a někdy na koncertě ahoj….
Daniel